ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΕΝΟΡΙΑΣ ΜΟΥΡΝΙΩΝ

Το βιβλίο είναι απαραίτητο συμπλήρωμα αγωγής και εκπαίδευσης, που παρέχει τόσο σε όλες τις ηλικίες, στο σχολείο, όσο και στην οικογένεια και συμβάλλει στη διαμόρφωση συνείδησης και κριτικής σκέψης, στοιχεία απαραίτητα για την πρόοδο και την ανάπτυξη.
Η ενοριακή δανειστική βιβλιοθήκη ιδρύθηκε το έτος 2016 με σκοπό την παροχή γνώσης θεολογικής, ιστορικής, πολιτισμικής, επιστημονικής, κ.α. μέσα από βιβλία αγιογραφικά, αγιολογικά, πατερικά, ασκητικά, εποικοδομητικά, ιστορικά, νεανικά, επιστημονικά, ελληνική και ξένη λογοτεχνία, όπως επίσης και πλούσια συλλογή από διηγήματα και λογοτεχνικά. Περιλαμβάνει πάνω από 4.000 βιβλία. Ο καθένας, ανάλογα με την ηλικία του, τις πνευματικές αναζητήσεις του και το μορφωτικό του επίπεδο, μπορεί να βρει το βιβλίο, που θα ξεκουράσει τη ψυχή του. Σας ενημερώνουμε λοιπόν ότι η Δανειστική Βιβλιοθήκη της ενορίας μας θα λειτουργεί και μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να την επισκέπτονται κάθε Κυριακή μετά την θεία λειτουργία. Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε για την συμμετοχή τους, όσους επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη, όσους με την καρδιά τους προσέφεραν βιβλία και όλους όσους αναπαρήγαγαν την λειτουργίας της προς ενημέρωση όλων των πολιτών και επισκεπτών.

Υπεύθυνος δανειστικής βιβλιοθήκης: Κολλίντζας Δημήτριος

Εκ του γραφείου της ενορίας