Κατηχητικό Ανηλίκων

Η ενορία Μουρνιών εδώ και τρεις δεκαετίες περίπου, διατηρεί κατηχητικό σχολείο που λειτουργεί με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας και την άοκνη καθοδήγηση του εφημερίου μας πατρός Ιωάννη Δρακακάκη.

Κάθε Σάββατο στις 15.00 στο Πνευματικό Κέντρο της Ενορίας μας, από τις αρχές του Οκτωβρίου ( Κυριακή του Σπορέως ) έως το τέλος Μαΐου γίνεται η σύναξη των μαθητών του Κατηχητικού.

Τα θέματα κάθε συνάντησης συνδέονται άρρηκτα με τον εορτολογικό κύκλο της Εκκλησίας μας καθώς και με τα μηνύματα των Ευαγγελικών περικοπών της Κυριακής που ακολουθεί. Αυτά βέβαια διανθίζονται με παιχνίδια και δραματοποιήσεις ιστοριών.

Οργανώνεται κάθε χρονιά γιορτή του Κατηχητικού στις μεγάλες γιορτές ή στη λήξη του έτους γίνεται ημερήσια προσκυνηματική εκδρομή που έχει πάντα και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.

Υπεύθυνη κατηχητικού: Αργυρώ Τζαγκαράκη-Κουλάκη, θεολόγος-εκπαιδευτικός